wtorek, 17 listopada 2015

Przepisy bhp dla operatora wózków jezdniowych, BHP kursy i szkolenia

O przepisach bhp czytałeś i słuchałeś pewnie niejeden raz. Ale co z tego, jeśli nauka idzie w las, bo kursy bhp (wiemy z doświadczenia) są nudne i niczym nie zachęcają do aktywnego udziału w nich i słuchania treści oraz jej zapamiętywania? Dlatego my właśnie polecamy Ci nowe usługi bhp szkolenia dla pracowników, które całkiem odmienią Twoje spojrzenie na przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ppoż. Zapraszamy do przeczytania o najważniejszych przepisach dla operatorów wózków widłowych.


Trochę podstaw, czyli czym są wózki jezdniowe?


Wózki widłowe (profesjonalnie zwane wózkami jezdniowymi podnośnikowymi) służą do transportowania ładunków przy pomocy urządzenia z zamontowanym do niego specjalnym dodatkowym osprzętem. W przypadku wózków jezdniowych najczęściej będą to właśnie widły - stąd ta popularne określenie. Osprzętu roboczego jednak może być zdecydowanie więcej rodzajów i kiedyś napiszemy również o tym. Teraz jednak skupmy się na szkoleniach bhp dla pracowników. Wózki pozwalają na pracę na terenie zamkniętym - w transporcie wewnętrznym lub zewnętrznym, na hali lub na terenie budowy. Do obsługiwania wózków potrzebne są uprawnienia 2wjo lub 1wjo. Jest to jeden z podstawowych wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy. Aby praca była bezpieczna, należy stosować odzież roboczą. Wśród najważniejszych jej elementów można wyliczyć kask ochraniający głowę, bluzę z elementami odblaskowymi, specjalne obuwie, niekiedy mogą być przydatne również rękawiczki. 

Wszyscy, którzy pracują na halach - czy to szkoleniowych, czy to w sklepowych magazynach i obsługują wózki jezdniowe są zobowiązani do przejścia odpowiedniego kursu. Takie szkolenia bhp pracowników mogą odbyć się na kilka sposobów, jednak nie można ich zaniedbać i nie zrealizować. Od poziomu świadomości pracowników zależy przede wszystkim ich bezpieczeństwo. Odpowiedzialny pracodawca organizuje taki kurs i robi wszystko, co w jego mocy, by szkolenie nie było monotonne, ale pozwoliło podwładnym chłonąć te wiadomości. 

Ochrona ppoż i pierwsza pomoc


Inna ważna sprawa - ochrona przeciwpożarowa i zasady pierwszej pomocy przedmedycznej. Twoi pracownicy powinni również poznać zasady ewakuacji, stosowania gaśnic i innych środków osłabiających ogień aż do przyjazdu straży pożarnej w wypadku zaprószenia ognia. Dobrze byłoby ich nauczyć tez udzielania pierwszej pomocy - resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej ustalonej.1 komentarz:

  1. W pełni zgadzam się z tym tekstem - jestem profesjonalnym operatorem wózków jezdniowych 1wjo i lepiej bym tego nie wyraził. #szkolenia #kursy #bhp

    OdpowiedzUsuń