środa, 4 grudnia 2019

Budowa wózków widłowych

Przyszły lub aktualny operator wózka widłowego powinien doskonale znać urządzenie, które służy lub będzie mu służyć do bezpiecznej pracy każdego dnia. Warto znać nie tylko nazewnictwo poszczególnych elementów konstrukcyjnych maszyny, ale również mieć pojęcie o funkcjach, ruchu i sposobie działania konkretnych części sprzętu. Nierzadko brak elementarnej wiedzy związanej z funkcjonowaniem wózka, którym się operuje, może być tragiczne w skutkach. Operator, który nie zna sprzętu, na którym jeździ, może spowodować uszkodzenie transportowanego towaru, a nawet spowodować groźny wypadek. Znajomość ręcznego wózka nie nastręcza większych problemów. Inaczej jest już w przypadku elektrycznych i spalinowych wózków widłowych.



Budowa i charakterystyka wózków podnośnikowych bocznych

Z jakich elementów konstrukcyjnych składają się wózki widłowe?


Wózki widłowe są wykonane ze stalowej ramy, która jest w odpowiedni sposób uformowana. Na dole znajduje się podwozie, które może składać się z trzech lub z czterech kół (ewentualnie z gąsienic) w zależności od rodzaju modelu. 
Przód maszyny stanowi maszt – element ten montuje się pionowo; dzięki niemu można opuszczać, podnosić i przechylać przewożony ładunek. Do masztu montuje się płytę czołową, czyli karetkę. Do karetki natomiast mocuje się widły o kształcie litery L. Widłami można poruszać w pionie za pomocą łańcucha. Widły to część wymienna, którą można zastąpić innym elementem, bardziej przydatnym do przewożenia konkretnego ładunku, na przykład beczek, czy kartonów.

Ważnym elementem konstrukcyjnym jest krata ochronna wózka, dzięki której przewożony ładunek się nie osuwa. Pośrodku znajduje się klatka bezpieczeństwa, która ma za zadanie chronić wózek przed spadającymi ładunkami. Pod klatką jest kabina operatora, a w niej znajdują się takie niezbędne części, jak: 
  • fotel, 
  • kierownica, 
  • klakson, 
  • pedały i dźwignie, służące do sterowania całym wózkiem. 

Kabina operatora pozostaje otwarta, jednak jest obudowana, co zapewnia sterującemu pojazdem lepszą ochronę w razie wypadku.

W pobliżu siedzenia operatora znajduje się pokrywa silnika, a pod nią silnik, który może być albo niskoprężny na gaz LPG lub na benzynę, bądź wysokoprężny zasilany olejem napędowym. W sprzedaży są również dostępne wózki z silnikiem elektrycznym lub akumulatorowym. Tył wózka nosi nazwę przeciwwagi i ma przeważnie postać bloku stalowego. Przeciwwaga pozwala odpowiednio obciążyć wózek przewożący towar o dużej wadze.

Zobacz nasz kanał na Youtube

Dlaczego warto znać budowę wózków?


Znając nazewnictwo części konstrukcyjnych wózka, oraz robiąc kurs na wózki widłowe można uzyskać pozytywny wynik na egzaminie przed komisją UDT. Wiedza ta przydaje się również w późniejszej pracy na stanowisku operatora, a także wtedy, gdy współpracuje się z innymi osobami w zespole. Znajomość konstrukcji ułatwia także porozumienie się z serwisem – można wówczas łatwo wskazać, który konkretnie element wymaga naprawy lub wymiany.

9 komentarzy:

  1. Wiele elementów w wózkach widłowych wymaga bardzo dobrej konserwacji. Niedawno instalowałem w moim wózku kompresor delphi i bez instrukcji było ciężko, ale jakoś sobie poradziłem

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja także mam uprawnienia na wózki widłowe, widzę przyszłość w tym zawodzie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie ulega wątpliwości, że budowa wózka widłowego to niezbędna wiedza dla każdego uczestnika kursu na wózki widłowe https://kursyzawodowe24.pl/kursy-udt-i-utb/wozki-widlowe . Do egzaminu trzeba się należycie przygotować zarówno pod kątem teorii, jak i praktyki. To bardzo dobry pomysł na podniesienie kwalifikacji oraz dopisanie w CV istotnej kompetencji.

    OdpowiedzUsuń
  4. Szkolenia online można robić w różnym zakresie i wydaje mi się, że to wszystko zależy pod własne upodobania, ale także i to, czym się zajmujemy na co dzień. Ja na przykład patrzę na takie https://pccpoland.pl/ szkolenia dla gmin. Mi to w pracy się przyda.

    OdpowiedzUsuń
  5. Prowadząc firmę trzeba postawić na solidne wózki. W produkcji także przyda się wam firma https://wirautomation.pl i ich automatyka.

    OdpowiedzUsuń
  6. Obszerną wiedzę na ten temat można zdobyć również na szkoleniach i kursach. Ze swojej strony polecam wam https://kursy-udt.com.pl/kursy-udt/wozki-widlowe/ - myślę, że kogoś z was na pewno zainteresuje.

    OdpowiedzUsuń
  7. Zapoznaj się z ofertą na stronie https://movincar.pl/

    Firma prowadzi wynajem jak i sprzedaż wózków widłowych.

    Polecam!

    OdpowiedzUsuń
  8. Kiedyś myślałem o takim kursie. Pozdrawiam, Grzegorz.

    OdpowiedzUsuń
  9. W sumie nad takimi rzeczami ja póki co za bardzo się nie skupiałem ale jestem również zdania, że dobrze wiedzieć jakich rękawic roboczych w pracy używać. Ja jestem bardzo zadowolona z rękawic roboczych krótkich https://znaki-bhp.pl/ochrona-rak/rekawice-skorzane-krotkie i jest to coś bardzo istotnego.

    OdpowiedzUsuń