wtorek, 5 stycznia 2016

Pierwsza pomoc – elementy szkolenia bhp


Niby jest to coś, co każdy z nas miał na zajęciach przysposobienia obronnego w szkole, niby często mówi się o tym, jak wartościowa i bezcenna może okazać się znajomość choćby podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, ale wciąż nasze społeczeństwo w tym zakresie odstaje od standardów prezentowanych przez inne narody. Dlaczego tak jest i jak walczyć z tym problemem? Przede wszystkim należy założyć, że wszelkie zmiany nie wchodzą w życie od razu z ich rozpoczęciem. Musi minąć jakiś okres, przyjść kolejne pokolenie, które od dziecka będzie uświadamiane w szkole, na różnego rodzaju zajęciach i przy każdej innej okazji – sprawa jest o tyle poważna, że gdy znajdziemy się w sytuacji konieczności udzielenia pierwszej pomocy, nie powinniśmy być sparaliżowani strachem, ale przystąpić do czynności, które znamy i mamy już we krwi.


Obowiązek udzielenia pierwszej pomocy w polskim prawie


Polskie prawo dopuszcza pozbawienie wolności do trzech lat dla osoby, która nie udzieliła pierwszej pomocy poszkodowanemu. Nie ma się jednak czego bać – jeśli podejmiemy jakiekolwiek kroki, nawet nieudolne, ale okażemy gotowość do ratunku dla człowieka, wszystko jest w porządku. Należy zrobić cokolwiek, a nie tylko się przypatrywać zdarzeniu. Oczywiście wszyscy musimy dążyć do stanu, w którym będziemy udzielać pierwszej pomocy w sposób poprawny. Nie są to umiejętności, które wymagają lat studiów, a naprawdę mogą komuś uratować życie.

Kursy bhp - najlepsze źródło wiedzy o zadach udzielania pierwszej pomocy


Jednym ze źródeł wiedzy o zasadach udzielania pierwszej pomocy jest szkolenie bhp, które każdy pracownik i pracodawca w ramach kodeksu pracy jest zobowiązany odbyć przed przystąpieniem do wykonywania czynności zawodowych http://szkoleniabhp.edu.pl/dla-pracodawcow.html (kurs bhp wstępny) oraz po jakimś czasie od nastąpienia zatrudnienia (kursy bhp okresowe) – nie dłuższym jednak niż pół roku. Firmą zewnętrzną, która prowadzi doskonałe dydaktycznie i merytorycznie szkolenia jest http://szkoleniabhp.edu.pl

W trakcie zajęć z zakresu udzielania pierwszej pomocy istotne jest ćwiczenie na modelach – do tego mogą posłużyć specjalnie przygotowane lalki, manekiny ćwiczebne, na których dokładnie pokazujemy, jak wygląda prawidłowy ucisk klatki piersiowej podczas RKO (resuscytacji krążeniowo-oddechowej) lub ułożenie ciała w pozycji bocznej ustalonej.

Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej


Podstawy udzielenia pierwszej pomocy to:

  • ocena bezpieczeństwa,
  • ocena zagrożenia,
  • odsunięcie ciężkich przedmiotów od osoby poszkodowanej (które mogą ją przygniatać lub szkodzić jej w inny sposób),
  • zastosować środki ochrony osobistej,
  • ocena przytomności (trzeba podejść do osoby, potrząsnąć nią i głośno spytać: "czy pan/pani mnie słyszy" lub powiedzieć "otwórz oczy"),
  • okrycie poszkodowanego, jeśli może być mu zimno,
  • dzwonimy po pogotowie – numer alarmowy 999
  • udrożnienie dróg oddechowych – jedną rękę trzymając na czole poszkodowanego, a drugą lekko unosząc żuchwę wykonujemy bezpieczne odgięcie głowy do góry. Palcami dłoni podtrzymujemy brodę, w żadnym wypadku miękką część podgardla,
  • ocena oddechu (przykładając ucho do ust poszkodowanego przez 10 sekund słuchamy szmeru, czekamy na uniesienie klatki piersiowej),
  • wykonujemy RKO – resuscytację krążeniowo-oddechową – w proporcjach 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy ratownicze.

To są podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadkowej sytuacji – jak sami widzicie, nie jest to wiele czynności, a są na tyle istotne, że mogą uratować czyjeś życie, pomóc do przyjazdu profesjonalnej pomocy medycznej. Zapraszamy do śledzenia naszych blogów – w następnych artykułach dokładniej opiszemy zasady układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej ustalonej oraz RKO.


18 komentarzy:

  1. Zgadzam się, że każdy powinien znać chociaż to minimum, ale póki społeczeństwo nie jest dostatecznie do tego przygotowane. to nie straszyłbym go karami...

    OdpowiedzUsuń
  2. Ale jeśli ludziom się w końcu nie uświadomi, że to może pociągać konsekwencje prawne, to nigdy nie nauczą się, że coś jest istotne, stoją jakby nic nie widzieli i udają, że nic się nie dzieje... masakra jakaś.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie wyobrazam sobie szkolenia BHP przez internet. jak dla mnie tylko ma to efekt podczas stacjonarnego spotkania, np. szkolenia bhp kraków

    OdpowiedzUsuń
  4. Szkolenia BHP są bardzo dobrym sposobem na ciągłe doszkalanie się i podnoszenie swojej jak i pracowników wiedzy z tego zakresu. Zupełnie jak zlecanie odpowiednich usług dla wyspecjalizowanych firm https://www.seka.pl/uslugi/uslugi-bhp-i-ppoz w zakresie nauki BHP oraz ppoż. Pamiętajmy, że ciągłe podnoszenie naszej wiedzy daje nam lepsze i bardziej komfortowe warunki pracy.

    OdpowiedzUsuń
  5. Szkolenia BHP to jedna z podstawowych i ważniejszych kwestii, jeśli chodzi o pracę. Warto znaleźć dobrą firmę szkoleniową, by specjaliści przekazali praktyczną wiedzę pracownikom: www.outsourcingbhp.pl Dzięki temu można uniknąć wielu zagrożeń i nieprzyjemności podczas wykonywanej pracy.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ostatnio zapisałem się na szkolenie bhp wraz z elementami pierwszej pomocy w https://www.seka.pl/uslugi/szkolenia-i-uprawnienia-zawodowe i muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolony ze szkolenia. Dzięki niemu poznałem wszelkie niezbędne zasady jakie muszę wykonać w przypadku pojawienia się zagrożenia na moim stanowisku pracy.

    OdpowiedzUsuń
  8. www.qes.pl prowadzi szkolenia pracownicze na dobrym poziomie. Polecam!

    OdpowiedzUsuń
  9. Moim zdaniem tego typu szkolenia są bardzo ważne i nie można ich lekceważyć. Dlatego u nas w firmie stawiamy na doświadczenie i wiedzę https://www.seka.pl która przeprowadza moim zdaniem najlepsze szkolenia bhp i ppoż. Oczywiście jednym z modułów takiego szkolenia jest również pierwsza pomoc przedmedyczna.

    OdpowiedzUsuń
  10. Polecamy szkolenia pracownicze firmy www.qualityguide.pl – mają bardzo dobrą ofertę.

    OdpowiedzUsuń
  11. Trzeba też jednak nastawić się na to, że nie zawsze ta pierwsza pomoc wygląda tak książkowo, ponieważ najczęściej dochodzą do tego wszystkiego nerwy i stres. Ja wiele o tym właśnie słyszałam. Fajne informacje na temat różnych szkoleń można znaleźć na stronie https://www.seka.pl/uslugi/szkolenia-i-uprawnienia-zawodowe/szkolenia-ppoz/ gdyby ktoś z Was był zainteresowany.

    OdpowiedzUsuń
  12. Jestem pozytywnie zaskoczony szkoleniami przygotowanymi przez www.qualityguide.pl - naprawdę bardzo wysoki poziom.

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo duzą i warta uwagi moim zdaniem oferte szkoleń BHP możecie znlaeźć tutaj http://rabano.com.pl/ . Jest tu chyba segment szkolenia dla każdej branży tego wymagającej wiec wydaje mi się że warto jest zainteresować się ich ofertą

    OdpowiedzUsuń
  14. Jestem mile zaskoczony poziomem szkoleń prowadzonych przez <a href="http://www.qes.pl”>www.qes.pl</a>. Uczestniczyłem w ich kilku kursach i jestem zachwycony.

    OdpowiedzUsuń
  15. Owszem, BHP w każdej firmie jest niezwykle ważne. Natomiast nie zapominajmy również o szkoleniach z zakresu PPOŻ. Gdybyście szukali namiaru na firmę, która przeprowadza tego typu szkolenia, to polecam wam zajrzeć na https://www.seka.pl/uslugi/szkolenia-i-uprawnienia-zawodowe/szkolenia-ppoz/ - ich oferta z pewnością was zainteresuje.

    OdpowiedzUsuń
  16. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  17. No właśnie tego wszystkiego uczy też bhp w Krakowie , dlatego tak bardzo ważne i obowiązkowe jest to, aby w takich kursach brać udział. Ja dla swojej firmy zawsze wybieram kury, które są warte zainteresowania.

    OdpowiedzUsuń
  18. To prawda pierwsza pomoc przedmedyczna jest istotna i wiem, że należy coś o niej wiedzieć. Zachęcam także każdego do przeczytania wpisu https://znaki-bhp.pl/instrukcje-bhp-prace-spawalnicze w którym bardzo ciekawie opisano instrukcje BHP na stanowisku spawalniczym.

    OdpowiedzUsuń